CO JE ODSTRAŇOVÁNÍ ZUBNÍHO KAMENE A LEŠTĚNÍ?

Onemocnění dásní je často způsobeno usazováním bakteriálního plaku, který se nejlépe odstraní čištěním zubů dvakrát denně. Ale bez ohledu na to, jak dobře si čistíte zuby, budou vždy obtížně dosažitelná místa, která se špatně čistí. Bakteriální plak se v těchto místech může hromadit a nakonec z něj může mineralizací vzniknout tvrdá škraloupovitá usazenina nazývaná zubní kámen, kterou nelze odstranit pouhým kartáčkem. Není-li odstraněna, kolem zubů a případně i pod okrajem dásní se může usazovat další plak, což vede k rozvoji onemocnění dásní.

Ke snížení rizika onemocnění dásní nebo k zamezení toho, aby se onemocnění zhoršilo, vám zubař může doporučit odborné vyčištění zubů, tedy odstranění zubního kamene a leštění, abyste měli zuby správně čisté.

CO MŮŽETE OČEKÁVAT

Odstranění zubního kamene a leštění může provést váš zubař nebo hygienistka.

V první fázi „škrabání“ odstraní nánosy plaku a zubního kamene. Na odstranění největšího množství zubního kamene se často používá ultrazvukový odstraňovač, po němž přijdou na řadu specializované ruční nástroje na seškrabání odolných zbytků.

Dalším krokem je vyleštění zubů tak, aby byl jejich povrch opravdu hladký. Přestože se leštěním odstraní skvrny a zuby jsou bělejší a zářivější, nejde jen o kosmetickou proceduru. Vyleští se tak menší nedokonalosti a drsnější místa na zubech a zuby jsou chráněny před dalším usazováním plaku.

Zubař vám poradí, jak často byste si měli nechat provádět odstranění zubního kamene a leštění. Je důležité mít na paměti, že odborné čištění je doplňkem správné každodenní péče o ústní dutinu a nikdy by nemělo nahradit čištění zubů dvakrát denně zubní pastou s fluoridem. Může vám doporučit používání zubní pasty, například parodontax, která pomáhá zamezovat usazování plaku mezi kontrolami u zubaře.