RADY ZUBAŘE OHLEDNĚ DOMÁCÍ LÉČBY ONEMOCNĚNÍ DÁSNÍ

Přestože se u vás mohou objevit některé známky onemocnění dásní, například otok, zarudnutí nebo krvácení dásní, nemusíte si uvědomit, že nějaké problémy máte, dokud nenavštívíte zubaře. Je to proto, že gingivitida, první stadium onemocnění dásní, nemusí bolet a mnohdy ji ani nezjistíte. Lze ji také přehlédnout u kuřáků, protože kouření může potlačit některé symptomy.

Proto je tak důležité chodit k zubaři na pravidelné kontroly. Odborným vyšetřením je totiž možné odhalit symptomy onemocnění dásní, i když nejsou zřejmé, a podniknout kroky k jeho léčbě, ještě než se zhorší.

Gingivitidu často způsobuje usazování bakteriálního plaku na zubech, kolem nich a mezi nimi. Není-li odstraňován pravidelným čištěním zubů, může dásně podráždit, což způsobí jejich zarudnutí a otok, krvácení a postupný ústup. Nakonec může dojít k takovému poškození dásní, že se poškodí i zubní lůžko. To je poslední zastávka na cestě k onemocnění dásní nazývaná parodontitida, která je nevratná a může vést ke ztrátě zubu.

JAK MŮŽETE POMOCI ZASTAVIT GINGIVITIDU

Jestliže váš zubař diagnostikuje gingivitidu, měl by vám odborně poradit, jak ji můžete doma léčit, aby nedošlo k jejímu zhoršení. Může vám být také navrhnout odborný chirurgický zákrok.

Základem úspěšné léčby je odstranění bakteriálního plaku a boj proti jeho usazování pomocí správné péče o ústní dutinu.

Prvním krokem je čištění zubů dvakrát denně správnou technikou, abyste měli zuby a dásně opravdu čisté. Pokud vám hrozí závažné potíže s dásněmi, zubař vám může navrhnout používání čisticích pomůcek pro obtížně dosažitelná místa. Například mezizubních či jednosvazkových kartáčků nebo dentální nitě na odstranění plaku z náročných míst, jako jsou mezi zuby.

Druhým krokem je používání zubní pasty parodontax, u níž je klinicky prokázáno, že pomáhá omezovat usazování plaku.

Máte-li závažné, přetrvávající nebo častější symptomy onemocnění dásní, zubař vám může kromě čištění zubů dvakrát denně doporučit krátkodobé používání ústní vody parodontax Extra 0,2%. Ta obsahuje chlorhexidin, který funguje tak, že ničí bakterie zubního plaku, které mohou zapříčinit onemocnění dásní.

VŽDY SE ZEPTEJTE ODBORNÍKA

Domácí péče o zdravé dásně a zuby je nejlepší způsob prevence a léčby onemocnění dásní, ale nikdy ji nelze považovat za náhradu pravidelných kontrol u zubaře a hygienistky. Jen zubní lékař může diagnostikovat gingivitidu nebo si všimnout, že přesla do parodontitídy, kterou je nutné odborně léčit, aby bylo poškození dásní a zubů co nejmenší.