JAK MŮŽE ZUBAŘ LÉČIT ONEMOCNĚNÍ DÁSNÍ

Zubaři jsou odborníci na péči o zdravé dásně a zuby. Během kontroly vám vyšetří ústa, zuby a dásně, aby odhalili případné potíže, a mnohdy jsou první obranou proti onemocnění dásní.

Na rozdíl od bolesti nebo citlivosti zubů nemusí onemocnění dásní bolet nebo být nepříjemné, takže i když si lidé všimnou některých známek, například zarudnutí, otoku, krvácení nebo ústupu dásní, možná nevyhledá pomoc tak rychle, jak by měli. Avšak pokud se onemocnění dásní v prvním stadiu gingivitidy neléčí, může přejít do parodontitidy, jež je daleko závažnější a může vést ke ztrátě zubů.

JAK MŮŽE KONTROLA CHRUPU ODHALIT GINGIVITIDU

Během první části kontroly chrupu se vás zubař může zeptat na vaši anamnézu, která mu pomůže udělat si obrázek o vašem zdravotním stavu a rizikových faktorech. Může vám položit například tyto otázky:

  • Objevily se u vás nějaké známky onemocnění dásní, například krvácení nebo otok dásní?
  • Bylo u vás onemocnění dásní v minulosti léčeno?
  • Kouříte nebo měl onemocnění dásní někdo z vaší rodiny?
  • Otázky ohledně péče o ústní dutinu, například jak často si čistíte zuby?

Prostřednictvím těchto otázek může zubař přijít na to, zda je u vás větší pravděpodobnost vzniku onemocnění dásní. Pokud máte první příznaky onemocnění dásní nebo vám již bylo léčeno, zubaře to upozorní na potenciální problémy. Jestliže kouříte nebo měl onemocnění dásní někdo z vaší rodiny, jste více ohroženi, a pokud nepoužíváte správný postup péče o ústní dutinu, je u vás vyšší pravděpodobnost vzniku potíží s dásněmi.

Druhou fází je klinické vyšetření, při němž si zubař bude všímat symptomů onemocnění dásní, například:

  • zánětu, otoku nebo zarudnutí dásní,
  • krvácení dásní,
  • změn textury dásní – po celých zdravých dásních jsou maličké prohlubně, které vypadají jako tečkování, ale onemocnění dásní způsobí, že jsou zduřelé, hladké a lesklé,
  • ustupujících dásní, kdy se okraj dásní stahuje od zubu,
  • kapes nebo hlubších mezer vznikajících mezi dásněmi a zuby,
  • uvolněných nebo viklajících se zubů.

JAK VÁM MŮŽE ZUBAŘ POMOCI?

Jestliže zubař diagnostikuje gingivitidu, může vám navrhnout odborné čištění, které se nazývá‚ odstranění zubního kamene a leštění‘. Může je provést zubních past zubař nebo hygienistka a jeho cílem je odstranění odolných usazenin bakteriálního plaku, abyste měli zuby opravdu čisté.

Zubař nebo hygienistka vám mohou také poradit, jak můžete léčit onemocnění dásní a předcházet mu doma.

Máte-li závažnou gingivitidu, zubař vám může doporučit krátkodobé používání ústní vody parodontax Extra 0,2%, abyste dostali onemocnění dásní pod kontrolu. Obsahuje chlorhexidin, o němž je prokázáno, že ničí řadu závažných patogenů dutiny ústní. Jeho jedinečný dvojí účinek jednak rychle ničí bakteriální plak, který může způsobovat onemocnění dásní, jednak vytvoří ochranný štít pro zachování antibakteriálního účinku po dobu až 12 hodin po vypláchnutí úst.

JAK ČASTO MÁM CHODIT K ZUBAŘI?

Zubař vám poradí, kdy máte chodit na kontroly. Pokud se u vás objeví nějaké potíže nebo symptomy mezi kontrolami, ihned byste se měli objednat.