PROČ JE DŮLEŽITÁ ZUBNÍ NIT?

Udržování zubů a dásní čistých odstraňováním bakterií v zubním plaku je nejlepším způsobem ochrany proti onemocnění dásní. Prostory mezi zuby jsou však samotným kartáčkem špatně dostupné. Zubní nit vám může pomoct odstranit plak nahromaděný mezi zuby nebo pod linií dásní (kde se zub setkává s dásní).

I když mezizubní kartáčky můžou velice účinně udržovat tato špatně přístupná místa čistá, jsou někdy mezery mezi zuby tak malé, že se tam kartáček nevejde. Právě proto je zubní nit výtečnou alternativou.

JAK POUŽÍVAT ZUBNÍ NIT

Účinné čištění zubů zubní nití vyžaduje správnou techniku. Zde naleznete jednoduchý návod, jak správně používat zubní nit:

  1. Vždy buďte jemní. Příliš agresivní způsob čištění zubní nití může poškodit dásně.
  2. Odtrhněte asi 45 cm zubní nitě a konce naviňte kolem jednoho prstu každé ruky.
  3. Zubní nit držte jemně tak, abyste mezi svými palci a ukazováky měli asi 2,5 cm napjaté nitě.
  4. Jemným kolébavým pohybem zaveďte zubní nit mezi zuby.
  5. Když se nit dostane na úroveň linie dásní, zahněte ji do tvaru písmena C okolo zubu.
  6. Nit držte proti boční straně zubu a jemně s ní kloužete po povrchu zubu směrem nahoru od dásně. Zopakujte na druhé straně mezery na dalším zubu. Zubní nití nedělejte prudké ani pilovité pohyby.
  7. Nezapomeňte na zadní stranu posledního zubu.
  8. Dodržujte pravidelný rytmus, abyste žádný zub nevynechali.

Pokud si nejste jisti, jak správně používat zubní nit, požádejte svého zubaře nebo hygienistku, aby vám správnou techniku předvedl.

Ze začátku může zubní nit vyvolávat krvácení, které by však mělo rychle ustoupit. Pokud však i po několika dnech používání zubní nitě vidíte krev, může se jednat o příznak onemocnění dásní. Určitě si o tom promluvte se svým zubařem, který může zkontrolovat zdravotní stav vašich dásní a poradit vám, jak onemocnění dásní zastavit.

JAK ČASTO BYSTE MĚLI ZUBNÍ NIT POUŽÍVAT?

Hodně lidí si není jistých, jak často by měli zubní nit používat. Zda ji používat před nebo až po čištění zubů kartáčkem. Od 12 let byste měli jednou denně před čištěním zubů kartáčkem používat mezizubní kartáčky nebo zubní nit.