CO JE ONEMOCNĚNÍ PARODONTU?

Onemocnění parodontu je lékařský pojem pro onemocnění dásní. Může označovat celé spektrum onemocnění dásní, včetně gingivitidy, což je mírná forma onemocnění, ale nejčastěji označuje závažnější, druhý stupeň onemocnění dásní, parodontitidu.

Onemocnění parodontu je jedním z deseti nejčastějších lidských onemocnění a hlavní příčinou ztráty zubů u dospělých. Je tudíž důležité jej znát a vědět, jak se může rozvinout.

Pokud nezastavíte první stupeň onemocnění parodontu, gingivitidu, může se rozvinout v parodontitidu, chronické zánětlivé onemocnění, které postihuje parodont – což je název pro tkáně, vazy a kosti, které leží kolem zubů a podpírají je. Pokud nebudete parodontitidu léčit, může tyto struktury významně poškodit a dokonce vést ke ztrátě zubů.

CO ZPŮSOBUJE ONEMOCNĚNÍ PARODONTU?

Zdravá ústa obsahují více než 700 různých druhů bakterií – většina z nich je neškodná. Druh, který způsobuje onemocnění parodontu, se příznačně nazývá periodontální bakterie. Za normálních okolností tato bakterie nezpůsobuje žádné problémy, za určitých podmínek však může být škodlivá. K tomu dochází, když se vrstva bakterií a částeček potravy, označovaná jako plak, pravidelně čištěním neodstraňuje.

Když se plak neodstraní, vytvoří se místo vhodné k množení periodontálních bakterií. Tím vznikají škodlivé vedlejší produkty, které spustí přirozenou zánětlivou odpověď těla, což vede k oteklým, zaníceným dásním. Pokud stav nebudete řešit, může se onemocnění parodontu zhoršovat. Jak plak tvrdne, stává se z něj zubní kámen, tvrdý nános, který nelze odstranit jednoduchým čištěním.

Když vznikne zubní kámen, podporuje další růst plaku směrem ke kořenům zubů a zánět může přejít do chronického stádia. Tam, kde se dáseň začne oddělovat od zubu, vznikají kapsy. Jak škodlivé bakterie postupně vrůstají do těchto prostor, infekce se rozšiřuje a poškozuje čelistní kost a struktury kolem zubů, což nakonec vede ke ztrátě zubů.

VYSVĚTLENÍ, CO JE PARODONTITIDA

Léčba parodontitidy s cílem zastavit další zhoršování stavu je zcela zásadní. Prvním krokem je návštěva zubaře, který může onemocnění parodontu diagnostikovat a poradit vám, jak jej nejlépe léčit.

Pokud máte diagnostikované onemocnění parodontu, navštívíte možná specialistu zvaného parodontolog. Parodontologie se zaměřuje výhradně na onemocnění dásní a parodontolog je vyškolen, aby zabraňoval, diagnostikoval a léčil onemocnění parodontu.

K dispozici je poměrně dost různých možností léčby parodontitidy a zubař nebo parodontolog vám může vysvětlit, která je pro vás ta nejvhodnější. Můžou zahrnovat:

  • Radu, jak zlepšit pravidelnou ústní hygienu – pokud máte příznaky gingivitidy, zubař vám může pomoct zabránit dalšímu zhoršování a rozvoji závažnějšího onemocnění parodontu a vysvětlí vám, jak si správně čistit zuby a účinněji odstraňovat plak nebo jak k čištění špatně dostupných míst používat zubní nit nebo mezizubní kartáčky. Zubař vám může doporučit používání speciální zubní pasty pro každodenní použití jako např. parodontax, která při použití dvakrát denně odstraňuje nahromaděné plakové bakterie podél linie dásní (oblast, kde se setkává dáseň se zubem) 4x účinněji než jiná zubní pasta* a pomáhá tak udržovat dásně zdravé a zuby silné.
  • Profesionální čištění – také zvané dentální hygiena, kdy zubař nebo hygienista seškrábe nahromaděný plak a zubní kámen a následně zuby naleští, aby nedocházelo k opětovnému růstu škodlivých bakterií.
  • Antibiotika – velmi vzácně vám může zubař předepsat tyto léky v rámci léčby izolovaných infekcí, které nereagují na jinou nechirurgickou léčbu.
  • Operace dásní – existuje několik typů operací dásní, které se používají k léčbě onemocnění parodontu. Zubař může dáseň zvednout nebo odříznout, vyčistit nánosy plaku a zubního kamene z povrchu kořene a toto místo poté vyleštit, aby nedocházelo k opětovnému růstu bakterií. Nebo v případě úbytku kosti může tento stav řešit pomocí regeneračního materiálu (nebo štěpu). Po operaci dásní vám může zubař doporučit krátkodobou léčbu antimikrobiální ústní vodou jako např. ústní vodou parodontax Extra, která pomáhá ničit bakterie.

Ve všech případech by měl zubař dále sledovat vývoj vašeho onemocnění parodontu a zajistit, abyste dostali správnou léčbu, která pomůže udržet vaše dásně co nejzdravější.

* Odstraňuje vice zubního plaku po profesionálním čištěni zubů a při čištěni zubů 2x denně než jiná zubní pasta (pasta bez hydrogenuhličitanu sodněho a 1100 ppm F ve formě fluoridu sodného). RH02434 Clinical Summary Report (kromě varianty parodontax Whitening)