CO JE ÚSTNÍ SOOR?

Ústní soor je kvasinková infekce způsobená houbou rodu Candida. Na našem těle a v našich ústech neustále žije malé množství kvasinek, které jsou obvykle u neškodné, ale když se vymknou kontrole, můžou způsobovat ústní soor.

VYSVĚTLENÍ PŘÍČIN ÚSTNÍHO SOORU

Kvasinky se můžou začít množit a způsobovat ústní soor z mnoha důvodů, např. pokud užíváte antibiotika, hlavně po delší dobu, při používání inhalátorů, pokud nosíte zubní náhrady, hlavně pokud správně nesedí, pokud máte špatnou ústní hygienu, pokud máte suchá ústa, kouříte nebo podstupujete chemoterapii či radioterapii v rámci léčby rakoviny.

Ústní soor u dospělých je častější ve vyšším věku a u osob s onemocněními oslabujícími imunitní systém.

JAKÉ JSOU PŘÍZNAKY ÚSTNÍHO SOORU?

Příznaky, na které je třeba si dávat pozor, jsou bílá vyvýšená místa v ústech. Nejčastěji se nachází na jazyku nebo vnitřní straně tváří, můžou se však objevit i na dásních, patře, mandlích nebo v zadní části hrdla. Často lze tyto bílé skvrny, které můžou vypadat jako sýr cottage, setřít, což po nich zanechá zarudlá místa, která mohou trochu krvácet.

Další příznaky ústního sooru, které se u vás můžou objevit, zahrnují ztrátu chuti nebo nepříjemnou chuť v ústech, zarudnutí v ústech a hrdle, bolest, pálení a praskliny v koutcích úst. Ve velice závažných případech můžete mít dokonce problémy s jedením nebo pitím.

Pokud se u vás objeví kterékoli z těchto příznaků, vyhledejte svého lékaře, který vám poradí, jak ústní soor léčit.

LÉČBA ÚSTNÍHO SOORU

Ústní soor lze léčit lokálními přípravky, které mohou pomoct při léčbě houbových infekcí. Lékař vás poučí, jak tento druh léčby používat. Vždy si však prostudujte i pokyny v příbalové informaci.

Lékař by vám měl také předepsat léky na ústní soor jako např. antimykotické tablety nebo pastilky, které pomůžou infekci odstranit.

PŘEDCHÁZENÍ ÚSTNÍMU SOORU

Ústní soor je nepříjemný stav. Naštěstí existují kroky, kterými mu lze zabránit, jako například:

  • Zlepšením zdravotního stavu úst, včetně čištění zubů dvakrát denně fluoridovou zubní pastou, pravidelné používání zubní nitě nebo mezizubních kartáčků může pomoct udržet špatně dostupná místa čistá.
  • Pravidelné kontroly u zubaře umožní zjistit problémy dříve, než se zhorší. To je důležité, i když nosíte zubní náhrady nebo nemáte žádné přírodní zuby.
  • Vyplachováním úst vodou po jídle nebo po použití inhalátoru.
  • Přestaňte kouřit, požádejte svého lékaře o podporu a radu, jak s kouřením přestat.
  • Vyléčením chronických problémů, ve spolupráci se svým lékařem; udržení základních onemocnění pod kontrolou může napomoct zabránit rozvoji ústního sooru.