CO ZPŮSOBUJE ZÁNĚT DÁSNÍ?

Zdravé dásně jsou růžové a pevné. Pokud tedy máte zanícené dásně, kdy jsou zarudlé a oteklé, může to být známkou potíží s dásněmi. Dásně můžete mít zanícené z několika důvodů, je tudíž důležité porozumět tomu, co zánět dásní způsobuje.

PŘÍČINY ZÁNĚTU DÁSNÍ

Zánět dásní může mít několik příčin:

Plak – Nahromadění plaku je běžnou příčinou prvního stupně onemocnění dásní, gingivitidy. Bakterie v zubním plaku se neustále hromadí na zubech a kolem nich a pokud je neodstraňujete pravidelným čištěním, můžou podráždit dásně a způsobovat jejich zarudnutí a zanícení. Obecně zánět spojený s onemocněním dásní nebolí, ale pokud jej ponecháte neléčený, může se vyvinout parodontitida, závažnější a nevratné stádium onemocnění dásní, které může nakonec vést ke ztrátě zubu.

Afty – Tyto rudé, bílé nebo šedé boláky můžou být bolestivé, můžou se objevovat kdekoli v ústní dutině, včetně dásní, a ty pak mohou být bolestivé a zanícené. V ústech můžete mít jednu aftu nebo i mnoho aft. I když jsou nepříjemné, obvykle nejsou nebezpečné a zmizí za několik dní. Antimikrobiální ústní voda, jako je ústní voda parodontax Extra 0,2%, může pomoci urychlit hojení. Pokud afty dlouho přetrvávají a často se vrací, promluvte si se svým lékařem.

Abraze dásní – Pokud si čistíte zuby příliš silně nebo agresivně, můžete poškodit jemnou tkáň dásní, která pak bude bolestivá a zanícená. Účinnou technikou řešící tento problém je čištění zubů jemným krouživým pohybem.

Jelikož může zánět dásní vzniknout z mnoha příčin, měli byste si domluvit návštěvu u svého zubaře, který příčinu zánětu dásní zjistí, a poskytne vám odborné poradenství, jak jej léčit.

JAK LÉČIT ZÁNĚT DÁSNÍ

Pokud jsou zanícené dásně příznakem gingivitidy, nejlepším způsobem, jak je vyléčit, je zeptat se svého zubaře, jak je možné zlepšit vaši pravidelnou denní ústní hygienu. Může to být jednoduché jako např. čištěním dvakrát denně po dobu dvou minut fluoridovou zubní pastou nebo specializovanou zubní pastou pro každodenní použití, jako je např. parodontax.

Přechod na zubní pastu parodontax může pomoct zastavit a předcházet krvácení dásní. Čištění dvakrát denně touto zubní pastou, která plak nahromaděný podél linie dásní (oblast, kde se setkává dásně se zubem) odstraňuje 4x* účinněji než jiná zubní pasta, pomůže udržovat dásně zdravé a zuby silné.

Pokud máte zvýšené riziko závažných problémů s dásněmi, může vám zubař doporučit použití mezizubních kartáčků nebo zubní nitě, kterými se dostanete do špatně přístupných míst, a krátkodobé používání ústní vodou parodontax Extra 0,2%, která pomáhá ničit bakterie v zubním plaku.

* Odstraňuje více zubního plaku po profesionálním čištění zubů a při čištění zubů 2x denně než jiná zubní pasta (pasta bez hydrogenuhličitanu sodného a 1100 ppm F ve formě fluoridu sodného). RH02434 Clinical Summary Report (kromě varianty parodontax Whitening)