JEDNODUCHÉ TIPY NA TO, JAK SI PORADIT S HALITÓZOU

Zápach z úst neboli halitóza, jak se správně lékařsky nazývá, je nepříjemný stav, který vás může uvést do rozpaků, když jste v blízkosti jiných lidí. Naštěstí se tohoto nepříjemného problému můžete jednoduše zbavit, ale správný způsob odstranění halitózy bude záviset na tom, co ji zapříčinilo.

PŘÍČINY HALITÓZY

Přestože je mnoho příčin halitózy, jednou z nejčastějších jsou usazeniny bakteriálního plaku mezi zuby a kolem nich. Je to proto, že když tyto bakterie štěpí částečky potravy v ústech, mohou uvolňovat plyn s nepříjemným zápachem. Tento bakteriální plak se též může podílet na vzniku zubního kazu a onemocnění dásní.

JAK SE ZBAVIT HALITÓZY

Nejlepší způsob, jak si poradit se zápachem z úst způsobovaným bakteriálním plakem, je používat správný postup péče o ústní dutinu:

  • Prvním krokem správného postupu je čištění zubů fluoridovou zubní pastou dvakrát denně. Zvolte například zubní pastu parodontax pro její nízké abrazivní složení s obsahem hydrogenuhličitanu sodného, která fyzicky odstraňuje usazeniny bakteriálního plaku i podél okraje dásní. Používejte ji každý den, abyste měli ústa čistá a svěží.
  • Také si šetrně vyčistěte jazyk, abyste odstranili bakterie zachycené na jeho povrchu.
  • Dentální nití odstraňte plak a zachycené částečky jídla z obtížně dostupných míst mezi zuby.
  • Pravidelně navštěvujte zubaře, který zkontroluje stav vašich dásní a zubů a odborným vyčištěním odstraní případné odolné usazeniny plaku.

DALŠÍ TIPY PRO ODSTRANĚNÍ ZÁPACHU Z ÚST

Další způsoby, které vám mohou pomoci zachovat svěží dech, jsou například:

  • Vyhýbejte se potravinám s výrazným pachem, například koření, česneku a cibuli, a nápojům, jako je káva a alkohol, které mohou způsobit dočasný zápach z úst.
  • Přestaňte kouřit. Kouření a žvýkání tabáku způsobuje zápach z úst a může zbarvit zuby, takže přestaňte kouřit, abyste měli svěžejší dech a bělejší zuby.
  • Pijte hodně vody pro dostatečnou hydrataci. Voda též spláchne bakterie a odumřelé kožní buňky v ústech, které mohou způsobovat zápach z úst.

Halitózu mohou také způsobovat některá onemocnění, například infekce trávicího ústrojí, hrdla nebo v oblasti hrudníku. Jedná-li se o tento případ, obraťte se na lékaře, aby Vám tento stav pomohl vyléčit.