MOHOU USTUPUJÍCÍ DÁSNĚ DORŮST ZPĚT?

Jednoduchou odpovědí je ne. Pokud máte dásně poškozené např. parodontitidou, nejzávažnější formou onemocnění dásní, ustupující dásně nemohou dorůst zpět. I když ale ústup dásní nelze zvrátit, existují léčebné postupy, které můžou pomoct zabránit dalšímu zhoršování problému.

JAK ZJISTÍM, JESTLI MÁM USTUPUJÍCÍ DÁSNĚ?

Existuje několik příznaků, kterých si můžete všimnout a které vám řeknou, jestli máte problémy s dásněmi nebo ustupující dásně. Onemocnění se rozvíjí, když dásně sestupují ze zubů a obnažují kořeny pod nimi. První věcí, které si možná všimnete, je zvýšená citlivost zubů. Také se vám možná bude zdát, že zuby vypadají delší nebo možná cítíte vroubek v místě, kde se dáseň setkává se zubem.

I když tyto příznaky možná uvidíte, není vždy jednoduché říct, jestli máte ustupující dásně. Nejlepší je chodit na pravidelné kontroly ke svému zubaři, jelikož specialista je schopen problémy s dásněmi odhalit a léčit. V případě ustupujících dásní je to zvláště důležité, jelikož co nejčasnější zahájení léčby je nejlepším způsobem, jak zabránit zhoršení stavu.

CO ZPŮSOBUJE ÚSTUP DÁSNÍ?

Existuje mnoho faktorů, které můžou ústup dásní způsobovat a zubař vám řekne, co ústup dásní ve vašem případě způsobuje:

  • Příliš silné čištění zubů – tímto způsobem se může odřít sklovina na zubech a to způsobí ústup dásní.
  • Špatná ústní hygiena – pokud si neudržujete zuby čisté pravidelným používáním kartáčku a zubní niti, může se na nich nahromadit plak, který se pak promění v tvrdý nános zvaný zubní kámen. Pokud se neodstraní, může to vést k onemocnění dásní a jejich ústupu.
  • Skřípání nebo zatínání zubů – pokud je to vážné, může to vystavit dásně tlaku a vést k jejich ústupu.
  • Kouření – pokud kouříte, máte vyšší pravděpodobnost, že se u vás rozvine ústup dásní.
  • Parodontitida – u závažného onemocnění dásní zvaného parodontitida se dásně můžou odtáhnout od zubů a vytvořit kapsičky. Ty se poté můžou infikovat a poškodit tkáň a kost, která drží zuby na místě. Zuby pak zůstanou volné a budou se kývat. Může to dokonce vést ke ztrátě zubů.

JAK MŮŽU ZASTAVIT ÚSTUP DÁSNÍ?

Pokud chcete zjistit, jestli trpíte ústupem dásní, nebo si myslíte, že se u vás ústup dásní objevil, v první řadě si domluvte schůzku se svým zubařem, který vám dá specializované rady, jak ústup dásní zastavit.

K dispozici je několik způsobů léčby ústupu dásní:

Konvenční terapie

V případě ústupu dásní vám může zubař doporučit konvenční terapii. Jedná se o dvofázový zákrok, který provádí zubař. V prvním kroku se odstraní plak a ztvrdlý zubní kámen nad linií dásně a pod ní (kde se zub setkává s dásní). Poté zubař provede kyretáž – vyhladí kořeny zubů, aby pomohl dásním se znovu k zubům připojit. Zubař vám možná nabídne místní umrtvení během zákroku a možná bude potřeba i více návštěv.

Po ošetření jsou dásně běžně zarudlé, oteklé, bolestivé a citlivější. Zubař vám může doporučit krátkodobou léčbu léčivým přípravkem Corsodyl 1% gel, který působí proti široké škále bakterií, proti kvasinkám, některým plísním a virům, které způsobují infekční onemocnění a záněty v dutině ústní.

Konvenční terapie často na vyřešení problému stačí. Budete však muset chodit na pravidelné kontroly, aby se váš zubař ujistil, že se stav ustupující dásně zlepšil a nezhoršuje se. Také je důležité dodržovat zásady dobré ústní hygieny a chránit tak dásně.

Operace dásní

U závažnějších případů ustupujících dásní vám může zubař doporučit operaci dásní. Existuje několik různých typů jako např.:

  • Operace s odklopením laloku: Pokud konvenční (neoperační) léčba nefungovala, může vám zubař doporučit operaci s odklopením laloku, kdy se postižená tkáň dásně odklopí, aby zubař získal lepší přístup a mohl kořeny vyčistit a vyhladit. Dáseň se poté znovu těsně připojí a bude tak jednodušší ji udržovat čistou a zdravou.
  • Regenerace: Tato operace může pomoct obnovit poškozenou kostní tkáň a tkáň dásní. Zubař vám vyčistí oblast nad dásní a pod ní a odstraní bakterie a plak. Poté nanese regenerační materiál – membránu, protein stimulující tkáň nebo štěp, čímž podpoří přirozenou obnovu poškozené kosti a tkáně vaším tělem. Dáseň se poté bezpečně znovu připojí přes kořen zubu.

Štěpy dásně

Pokud jste o tkáň dásně přišli, může vám zubař navrhnout operaci se štěpem z měkké tkáně nebo dásně. Při tomto postupu se z okolní dásně nebo patra odebere tkáň a přišije se na tkáň dásně, čímž zakryje obnažený kořen zubu.

JAK MŮŽU POMOCT ZABRÁNIT ÚSTUPU DÁSNÍ

Nejlepší ochranou proti ustupujícím dásním jsou pravidelné kontroly u zubaře a dobrá ústní hygiena. Čištění zubů po dobu dvou minut dvakrát denně fluoridovou zubní pastou nebo specializovanou zubní pastou pro každodenní použití jako např. parodontax pomáhá odstraňovat bakterie v zubním plaku a udržovat dásně a zuby zdravé.