ONEMOCNĚNÍ DÁSNÍ – PRAVDA NEBO VÝMYSL?

Onemocnění dásní postihuje mnoho lidí na celém světě a asi u 1 ze 3 dospělých se v průběhu života objeví gingivitida. O onemocnění dásní také postupně vznikla řada mýtů.

Zde je několik častých mýtů o onemocnění dásní, s nimiž jste se možná setkali – společně s několika základními fakty, které je třeba znát ohledně příčin a léčby onemocnění dásní...

1. KRVÁCENÍ DÁSNÍ POSTIHUJE JEN STARÉ LIDI – MÝTUS

Krvácení dásní je častým symptomem onemocnění dásní, které je mnohdy způsobeno usazeninami plaku kolem zubů, na zubech a mezi nimi. Může postihnout osoby všech věkových skupin, ačkoliv je tento problém méně častý u dětí.

2. USTUPUJÍCÍ DÁSNĚ NEDOROSTOU – PRAVDA

Mohou ustupující dásně dorůst? Ne, ustupující dásně nemohou samy dorůst. Pravidelné používání dentální niti a fluoridové zubní pasty, jako je parodontax, může pomoci zamezit usazování plaku, jenž je příčinou ústupu dásní.

3. PŘÍLIŠ SILNÉ ČIŠTĚNÍ ZUBŮ MŮŽE ZPŮSOBIT KRVÁCENÍ DÁSNÍ – PRAVDA

Příliš silné čištění může způsobit krvácení dásní, které však může být i příznakem onemocnění dásní (gingivitidy), takže pokud po čištění zubů plivete krev, vždy si promluvte se zubařem. Při čištění zubů kartáčkem je důležité na něj příliš netlačit. Používejte ruční nebo elektrický zubní kartáček s malou hlavicí a měkkými zaoblenými štětinkami, pečlivě provádějte kruhové nebo eliptické pohyby a zvláštní pozornost věnujte okraji podél dásní (prostoru, kde dáseň přiléhá k zubu). Také se doporučuje vyměnit kartáček každé tři měsíce.

4. ONEMOCNĚNÍ DÁSNÍ NENÍ VŽDY ZÁVAŽNÉ – MÝTUS

Gingivitida je první stadium onemocnění dásní, které je možné řešit správnou léčbou a každodenní péčí o ústní dutinu. Není-li však léčeno, může vést k závažnějšímu onemocnění dásní zvanému parodontitida, které je nevratné nakonec může vést ke ztrátě zubů.

5. K ZUBAŘI MI STAČÍ CHODIT, JEN KDYŽ MÁM POTÍŽE – MÝTUS

Máte-li podezření, že se u vás objevily známky onemocnění dásní, například při čištění zubů nebo mezizubních prostorů plivete krev, co nejdříve si promluvte se zubařem. Měli byste však též pravidelně chodit na kontroly podle doporučení zubaře, i když si myslíte, že je vše v pořádku. Zubař si může všimnout známek onemocnění dásní nebo jiných potíží, ještě než se u vás objeví symptomy, a pomůže vám zastavit cestu k onemocnění dásní, ještě než se stav zhorší.