PEVNÁ A SNÍMATELNÁ ROVNÁTKA A KRVÁCENÍ DÁSNÍ: FAKTA

Máte-li pevná nebo snímatelná rovnátka nasazená správně, neměla by způsobovat krvácení dásní. Problém je, že když nosíte rovnátka, musíte zvláště pečlivě udržovat zuby a dásně čisté a účinně odstraňovat všechny usazeniny bakteriálního plaku.

Bakteriální plak má v ústech každý a pokud se neodstraňuje pravidelným a účinným čištěním, může se hromadit a dráždit dásně, což může vést k zarudnutí, otoku a krvácení dásní, což jsou všechno symptomy onemocnění dásní.

Pokud si při čištění zubů nebo mezizubních prostorů všimnete, že plivete krev, měli byste to říct zubaři, aby vám mohl poradit léčbu.

Stejně tak pokud se při nošení pevných nebo snímatelných rovnátek cítíte nepříjemně, měli byste zajít za zubařem a probrat s ním řešení. Považujte to za něco podobného, jako byste vrátili boty do obchodu, kdyby vám dobře nepadly.

Jak mohou pevná/snímatelná rovnátka ovlivnit dásně

Nošení pevných či snímatelných rovnátek může způsobit větší citlivost dásní. Někdy se v nich nebo kolem nich mohou zachytit částečky potravy, které, nejsou-li vyčištěny, mohou vést k usazování bakteriálního plaku, jedné z hlavních příčin krvácení dásní. Proto je důležité udržovat zuby a dásně čisté, zvláště pokud nosíte pevná nebo snímatelná rovnátka.

Čištěním zachycených částeček potravy v ústech můžete zastavit usazování bakteriálního plaku a správná každodenní ústní hygiena je nejlepší způsob, jak si zachovat zdravé dásně, silné zuby a svěží dech. Váš zubař nebo hygienistka vám také poradí nejlepší způsob čištění pevných nebo snímatelných rovnátek.