VŠE O AFTÁCH

Afty jsou velice časté. Jsou to bolestivé, nepříjemné boláky, které se můžou objevit kdekoli v ústech, ačkoliv se nejčastěji vyskytují na jazyku (jazykové afty) nebo na vnitřních stranách úst. Obvykle jsou kulaté nebo oválné a zdají se být vyvýšené a oteklé. Afty můžou být rudé, bílé, žluté nebo šedé.

V ústech můžete mít jednu nebo i víc aft a můžou být velice citlivé a bolestivé a vést k nepříjemným pocitům při jezení, pití nebo čištění zubů. Naštěstí existuje na afty léčba, kterou můžete doma vyzkoušet. Pomůže vám zbavit se aft rychleji a předcházet jejich opětovnému rozvoji.

CO AFTY ZPŮSOBUJE?

Většinu aft obvykle způsobuje poškození výstelky úst, důvody můžou být následující:

  • Kousnutí do tváře nebo do jazyka
  • Špatně sedící zubní náhrady
  • Tvrdá nebo křupavá jídla, která nelze lehce rozžvýkat
  • Ostré zuby nebo vadná výplň

Další možné příčiny zahrnují stres, výskyt aft v rodině nebo určitá jídla, která můžou způsobovat afty jako např. oříšky, sýr, ostrá jídla nebo pšeničná mouka.

JAK SE ZBAVIT AFT

Afty obvykle samy vymizí asi za týden. Pokud vás obtěžují, můžete vyzkoušet jednu z následujících metod, které pomáhají urychlit hojení nebo zabrání jejich opětovnému výskytu:

  1. Použití antimikrobiální ústní vody jako např. ústní vody parodontax Extra 0,2%. Nezabrání opětovnému výskytu aft, může však pomoci urychlit hojení a zabránit infekci.
  2. Použití nadměrné síly při čištění zubů může poškodit dásně a vést k vzniku afty. Zeptejte se svého zubaře, jaký zubní kartáček je pro vás nejlepší.
  3. Než se afta zahojí, vyhýbejte se křupavému, ostrému, kyselému, horkému a slanému jídlu.
  4. Vyhýbejte se jídlům, která u vás způsobují afty.

I když jsou afty většinou afty neškodné, pokud máte obavy, přetrvávají déle než tři týdny, neustále se vrací nebo se zhoršují, jsou bolestivější a zarudlé, vyhledejte lékařskou pomoc.