ŠEST VINÍKŮ, KTEŘÍ MOHOU ZPŮSOBOVAT HALITÓZU

Když máte halitózu a je vám cítit z úst, může vás to uvést do rozpaků a nepříjemných situací ve společnosti nebo když se chcete k někomu přiblížit. Proto je důležité se seznámit s příčinami halitózy. Podíváme se na šest možných příčin halitózy a jak je odstranit:

1. NEPEČUJETE SPRÁVNĚ O ZUBY A DÁSNĚ

Bakteriální plak se neustále usazuje na zubech, kolem nich a mezi nimi a může být příčinou halitózy. Jak tyto bakterie rozkládají částečky jídla v ústech, mohou uvolňovat nepříjemně páchnoucí plyn způsobující zápach z úst.

Nejlepší způsob, jak tomu předejít, je čistit si zuby dvakrát denně fluoridovou zubní pastou a dentální nití, a tak odstraňovat plak a zachycené částečky potravy i z obtížně dostupných míst mezi zuby.

2. MŮŽETE BÝT NA CESTĚ K ONEMOCNĚNÍ DÁSNÍ

Halitóza může být jednou z prvních známek onemocnění dásní, protože ji mohou také způsobovat usazeniny bakteriálního plaku podél okraje dásní, jež mohou být příčinou zápachu z úst. Pokud plak neodstraníte, může způsobovat krvácení a otok dásní, symptomy gingivitidy. Není-li tento stav léčen, může vést k závažnějšímu onemocnění dásní.

Abyste předešli gingivitidě, čistěte si zuby dvakrát denně fluoridovou zubní pastou, například parodontax Fluoride, která má speciální složení pro odstraňování podstatně většího množství plaku než jiná zubní pasta.

3. CO JÍTE A PIJETE

Pokud sníte potraviny s výrazným pachem, například česnek, cibuli a koření, nebo pijete kávu či alkohol, může to způsobit dočasný zápach z úst. Nejlepším způsobem, jak se ho zbavit, je vyhýbat se těmto druhům potravin a nápojů.

4. KOUŘÍTE NEBO ŽVÝKÁTE TABÁK

Kouření cigaret, dýmek, případně šňupání či žvýkání tabáku může také způsobovat zápach z úst. Může také zabarvit zuby a zvýšit riziko vzniku onemocnění dásní. Zbavte se zlozvyku kouření, abyste měli zdravější ústa, bělejší zuby a svěžejší dech.

5. DRŽÍTE DRASTICKOU DIETU

Vedlejším účinkem hladovění, drastické diety nebo diety s nízkým příjmem sacharidů může být zápach z úst. Je to proto, že tělo je nuceno štěpit tuky a přitom vznikají chemické látky zvané ketony. Ty způsobují, že váš dech zapáchá. Tento typ halitózy je možné napravit jen změnou stravy.

6. MÁTE ZDRAVOTNÍ PROBLÉM

Některé zdravotní problémy mohou ve vzácných případech způsobit zápach z úst. Jedním z nich je ‚sucho v ústech‘, odborně ‚xerostomie‘, která nastává při nedostatku slin v ústech. Tento stav může vyvolat zápach z úst, protože sliny pomáhají zvlhčovat ústa a odplavují bakterie, které mohou být příčinou zápachu z úst.

Zápach z úst mohou také vyvolat zažívací problémy, cukrovka a infekce hrdla nebo hrudníku. Máte-li starosti se zápachem z úst, měli byste si promluvit se zubařem nebo s lékařem.