ZNÁMKY A PŘÍZNAKY GINGIVITIDY, NA KTERÉ JE TŘEBA SI DÁT POZOR

Gingivitida je časné, mírné stádium onemocnění dásní. Je důležité příznaky gingivitidy neopomenout, jelikož pak budete moct rychle zareagovat a zastavit postup onemocnění dásní dříve, než se významně zhorší.

Pokud gingivitidu nebudete léčit, může se vyvinout parodontitida, což je těžké, nevratné onemocnění dásní a nejčastějším důvodem ztráty zubů u dospělých. Dobrou zprávou je, že když začnete o svou dutinu ústní správně pečovat, můžete se gingivitidy zbavit a udržovat své dásně v dobrém stavu. Z toho důvodu je zcela zásadní dávat si pozor na případné příznaky gingivitidy, abyste mohli zastavit zhoršování onemocnění dásní.

4 PŘÍZNAKY GINGIVITIDY

Zde naleznete praktického průvodce, který vám pomůže všimnout si čtyři hlavních příznaků gingivitidy:

1. Krvácení dásní

Jedním z prvních příznaků onemocnění dásní, který se u vás může objevit, je krvácení dásní. Zdravé dásně nekrvácí, takže pokud uvidíte při čištění zubů kartáčkem nebo zubní nití krev, může se jednat o příznak gingivitidy. I když vidíte krev pouze někdy, neignorujte ji, protože může upozorňovat na rozvíjející se problémy s dásněmi.

2. Zápach z úst

Existuje mnoho důvodů, proč můžete trpět zápachem z úst neboli odborně halitózou. Může jej způsobovat něco, co jste snědli, a nebo pokud nevěnujete svým zubům a dásním dostatečnou pozornost, může to být také časný příznak gingivitidy. Bakterie, které způsobují onemocnění dásní, totiž při rozkládání částeček jídla v ústech vydávají nepříjemný zápach. Zápach z úst je nepříjemný stav, může ale také upozorňovat na rozvíjející se onemocnění dásní.

3. Oteklé dásně

Dásně by měly být růžové a pevné. Když si budete příště čistit zuby, dobře se podívejte do svých úst – červené, opuchlé a oteklé dásně můžou být příznakem gingivitidy a upozorňovat vás, že je nutné o dásně lépe pečovat.

4. Ustupující dásně

Podívejte se do zrcadla, jestli nemáte někde ustupující dásně. Při tomto onemocnění se dáseň začne stahovat ze zubu a obnažovat kořen ležící pod ním. Také se vám možná bude zdát, že zuby vypadají delší nebo možná pocítíte vroubek v místě, kde se dáseň setkává se zubem (linie dásně). Dalším příznakem ústupu dásní může být citlivost zubů. Ustupující dásně jsou relativně časté. Pokud si jich všimnete, je načase zjistit příčinu a podívat se, co můžete udělat, aby se stav dále nezhoršoval.

Věděli jste, že bolest je často signálem, kterým vás tělo upozorňuje na nějaký problém, ale gingivitida obvykle nebolí? Kvůli tomu ji můžete přehlédnout. Bolestivé, citlivé dásně jsou obvykle způsobené něčím jiným, možná špatnou technikou čištění zubů nebo zubním abscesem. Pokud máte citlivé, bolestivé dásně, promluvte si se svým zubařem, který vám řekne, co problém způsobuje.

CO DĚLAT, KDYŽ MÁTE PODEZŘENÍ NA GINGIVITIDU

Pokud máte jakékoli z následujících příznaků gingivitidy, neignorujte je. V časných stádiích můžete onemocnění dásní zastavit, postupem času však neléčený stav může vést k parodontiditě a dokonce ke ztrátě zubů. Pokud si všimnete některého z těchto příznaků, bude nejlepší navštívit zubaře. Specialista si všimne časných příznaků gingivitidy a poradí vám, jak ji nejlépe léčit, než se stav ještě zhorší.

A nezapomínejte, že onemocnění dásní nejlépe zastavíte dobrou pravidelnou ústní hygienou.