Location:

Ilustrace s nápisem "příčiny" zobrazující bakterie, které se usazují mezi zubem a dásní
Ilustrace s nápisem "příčiny" zobrazující bakterie, které se usazují mezi zubem a dásní

Příčiny onemocnění dásní

Jak bakteriální plak způsobuje onemocnění dásní

Věděli jste, že se v ústech nachází více než 300 druhů bakterií? Je to naprosto normální a jen malé procento těchto bakterií může způsobit zubní kaz nebo onemocnění dásní.

Ale i malé množství bakterií může stačit k tomu, aby dráždily dásně, když se začnou usazovat a vytvářet zubní plak. A co víc, pokud s tím nic neuděláte, mohou vést k celé řadě problémů – od krvácení dásní po otok dásní v důsledku gingivitidy až po závažnější potíže, například parodontitidu a dokonce ztrátu zubů.

 

Ilustrace zobrazující dáseň, na které jsou pod lupou vidět bakterie

Bakteriální plak a onemocnění dásní

Bakteriální plak je jednou z nejčastějších příčin onemocnění dásní. Bakterie přeměňují cukry v potravě na kyseliny, které mohou dráždit dásně a narušovat zubní sklovinu, což nakonec vede ke vzniku zubního kazu. Toxiny produkované bakteriemi dále způsobují zánět a poškození okolní tkáně dásní, takže tělo do postižené oblasti vysílá více krve. To způsobuje krvácení dásní při čištění zubů.

Pokud plak neodstraňujete každodenním čištěním zubů a mezizubních prostorů, může nakonec také ztvrdnout a vytvořit zubní kámen. Tato škraloupovitá látka se shromažďuje kolem okraje dásní a pevně ulpívá na zubech, takže se obtížněji čistí.

Přítomnost bakterií může mezitím způsobit, že dásně začnou ustupovat od zubů a vznikají malé prostory neboli kapsy, kde se může usazovat ještě více plaku. Časem se tyto kapsy prohlubují a nakonec může dojít k oslabení kostí a tkání, které nesou a chrání zuby.

Jak může pomoci parodontax

Při používání dvakrát denně pasta parodontax pro každodenní použití 4x účinněji* než jiná zubní pasta odstraňuje usazeniny bakteriálního plaku a pomáhá tak udržovat zdravé dásně a silné zuby. Obsahuje částice extra jemného hydrogenuhličitanu sodného, které pronikají do vrstvy plaku, uvolňují ho ze zubů a tím odstraňují bakterie.

* Odstraňuje více zubního plaku po profesionálním čištění zubů a při čištění zubů 2x denně než jiná zubní pasta (pasta bez hydrogenuhličitanu sodného a 1100 ppm F ve formě fluoridu sodného). RH02434 Clinical Summary Report (kromě varianty parodontax Whitening)

Další způsoby prevence usazování bakteriálního plaku

Je důležité pravidelně chodit na kontroly k zubaři, který zkontrolujte množství bakteriálního plaku v ústech a v případe potřeby začne řešit problémy, ještě než se zhorší. Se zubařem byste si také měli co nejdříve promluvit, jestliže se u vás objeví známky podráždení dásní, například když při čištění zubů nebo mezizubních prostorů uvidíte krev.

Kromě pravidelného čištění je ještě několik dalších jednoduchých úkonů, které můžete zařadit do každodenní péče o ústní dutinu, abyste omezili množství bakteriálního plaku usazujícího se kolem zubů a dásní – a zabrzdili tak svou cestu k onemocnění dásní.

1. K odstranění plaku usazeného v obtížně dostupných prostorech mezi zuby používejte dentální nit nebo mezizubní kartáčky.

2. Používejte ruční nebo elektrický zubní kartáček s malou hlavou a měkkými zaoblenými štětinami a nezapomínejte si čistit prostor podél okraje dásní.

3. Ústa vyplachujte ústní vodou, například parodontax Daily Gum Care Extra Fresh, která pomáhá udržovat dásně zdravé.