Location:

Ilustrace s nápisem "příčiny" zobrazující bakterie, které se usazují mezi zubem a dásní
Ilustrace s nápisem "příčiny" zobrazující bakterie, které se usazují mezi zubem a dásní

Příčiny onemocnění dásní

Jak kouření zvyšuje riziko vzniku onemocnění dásní

Kouření škodí zdraví včetně dásní. Pokud kouříte, riziko vzniku onemocnění dásní je u vás vyšší, a pokud ho již máte, bude pravděpodobně vážnější a hůře léčitelné než u nekuřáků. Čím více a čím déle kouříte, tím je riziko větší.

 

Zapálená cigareta opřená v popelníku

Proč jsou kuřáci více ohroženi onemocněním dásní?

Onemocnění dásní neboli gingivitidu způsobuje usazování bakteriálního plaku na zubech, kolem nich a mezi nimi. To může dásně dráždit, takže zarudnou, otečou a při čištění zubů nebo mezizubních prostorů mohou krvácet. Není-li tento stav léčen, může se zhoršit a dokonce vést ke ztrátě zubů.

Protože kouření snižuje schopnost organismu bojovat s infekcí, boj se zánětem dásní je obtížnější a jakmile dojde k poškození dásní, kouření jejich léčbu ztěžuje.

Dalším důvodem, proč jsou kuřáci více ohroženi, je, že kouření může zamaskovat příznaky onemocnění dásní.

Krvácení dásní při čištění zubů a mezizubních prostorů je běžný symptom gingivitidy, ale jelikož nikotin omezuje proudění krve do dásní, kuřáci si tohoto raného varovného symptomu onemocnění dásní nemusí všimnout.

Zdravé dásně jsou růžové. Když zarudnou, může to být známkou počínajícího onemocnění dásní. Je to další signál, který byste mohli přehlédnout, pokud kouříte, protože dásně silných kuřáků mohou být našedlé a bledé.

Proč může být onemocnění dásní
u kuřáků horší

Pokud tyto první symptomy přehlédnete, onemocnění dásní si můžete všimnout, až když je vážnější. Je to problém, protože jakmile se u kuřáků rozvine gingivitida, obtížněji se léčí. Proč? Protože kouření snižuje schopnost organismu bojovat s infekcí dásní a hojit je. Také léčba nemusí zabírat tak dobře jako u nekuřáků. To znamená, že kuřáci mívají závažnější onemocnění dásní a s vyšší pravděpodobností u nich v důsledku toho dojde ke ztrátě zubů.

Jak zabránit onemocnění dásní

Prvním krokem je přestat kouřit. Když lidé se závažným onemocněním dásní přestanou kouřit, vede to i u nich k výraznému zlepšení. Takže pokud potřebujete další dobrý důvod, proč přestat kouřit, může vám to pomoci zachovat zdravé dásně a zuby.

Zdraví dásní také pomůže zlepšit odstranění bakteriálního plaku a správná ústní hygiena. Čištění zubů zubní pastou parodontax dvakrát denně fyzicky odstraňuje bakterie nashromážděné podél okraje dásní, což pomáhá udržovat zdravé dásně a pevné zuby.

Je zvláště důležité, aby kuřáci chodili na pravidelné kontroly, protože odborné vyšetření může odhalit známky onemocnění dásní i tehdy, jsou-li zamaskovány kouřením. Váš zubař vám také může poradit, co můžete dělat pro prevenci gingivitidy a pro to, aby se nezhoršila.