Location:

Ilustrace s nápisem "stádia" zobrazující různá stádia onemocnění dásní
Ilustrace s nápisem "stádia" zobrazující různá stádia onemocnění dásní

Stádia onemocnění dásní

Co je gingivitida?

Gingivitida je lékařské označení zánětu gingivy (dásní). Jedná se o lehčí formu onemocnění dásní, která obvykle vede k zarudnutí, otoku a krvácení tkáně dásní, zvláště při čištění zubů nebo mezizubních prostorů případně při zakousnutí do tvrdé potravy, například jablka.

Gingivitida je léčitelná, a proto je důležité si promluvit se zubním lékařem a porozumět příznakům, než se rozvinou do dalších problémů.

Ilustrace zobrazující dáseň zasaženou zánětem a ošetřovanou dentálním nástrojem

Co způsobuje gingivitidu?

Hlavní příčinou gingivitidy je hromadění plaku, vrstvy bakterií, k jejíž tvorbě dochází neustále kolem zubů, na nich a mezi nimi, zejména v těžko dostupných místech. Tyto bakterie dráždí dásně a mohou vést k jejich zánětu.

Kromě toho se mezi dásněmi a zuby mohou vytvářet malé prostory neboli kapsy. Pokud se neléčí, mohou se tyto kapsy prohlubovat a vést k vážnějším problémům, jako je parodontitida.

Také dásně kuřáků jsou náchylnější k infekci, protože kouření a používání tabáku snižuje proudění krve a živin do tkání dásní.

Léčba gingivitidy

Při rychlém zásahu může být gingivitida léčena vaším zubním lékařem. Proto je důležité pravidelně navštěvovat zubaře nebo hygienistku, protože si může všimnout problémů s dásněmi již od počátku.

Každodenní péčí o ústní dutinu však také můžete snížit riziko gingivitidy. Patří sem čištění zubů dvě minuty dvakrát denně zubní pastou. Zubní pasta parodontax pomáhá zastavit krvácení dásní a předcházet mu a při čištění zubů dvakrát denně 4x účinněji* odstraňuje usazeniny bakteriálního plaku podél okraje dásní (prostoru, kde dáseň přiléhá k zubu) a pomáhá tak udržovat zdravé dásně a silné zuby.

* Odstraňuje více zubního plaku po profesionálním čištění zubů a při čištění zubů 2x denně než jiná zubní pasta (pasta bez hydrogenuhličitanu sodného a 1100 ppm F ve formě fluoridu sodného). RH02434 Clinical Summary Report (kromě varianty parodontax Whitening)