Vyberte svoju polohu:
CZ


Stádia onemocnění dásní
Co je parodontitida a jak může vést ke ztrátě zubů?
Parodontitida (neboli onemocnění parodontu) je bakteriální infekce specializovaných tkání, vaziva a kostí obklopujících a nesoucích zuby, souhrnně označovaných jako ozubice.
Jedná se o druhé a nejzávažnější stadium onemocnění dásní. Po vzniku parodontitidy je stav nevratný a může vést k trvalé ztrátě zubů. Vyžaduje lékařskou nebo stomatologickou léčbu.

Co způsobuje parodontitidu?
Parodontitida se může objevit, když se gingivitida neléčí. Způsobuje ji usazování bakteriálního plaku nad okrajem dásní a pod ním (v prostoru, kde dáseň přiléhá k zubu). Může to vést k nevratnému poškození kosti a tkání, v nichž jsou zuby uloženy.
Toto poškození tkání může vést k tomu, že se dásně oddělí od zubů, takže vzniknou malé prostory neboli kapsičky, v nichž se může hromadit plak a vznikat infekce. Se zhoršováním tohoto stavu dochází i k postupné erozi kosti. Není-li stav léčen, může nakonec vést k uvolnění zubů, které buďto vypadnou nebo je musí vytrhnout zubař.
Nepřehlížejte varovné příznaky
Parodontitida je konečnou stanicí na cestě k onemocnění dásní. Na rozdíl od gingivitidy je tento stav nevratný a často má závažné, dlouhodobé následky pro vzhled a pocit z vašich zubů a dásní. Proto je mimořádně důležité, abyste problém nenechali dojít tak daleko.
Plivání krve při čištění zubů nebo mezizubních prostorů, zápach z úst a zarudlé nebo oteklé dásně jsou první varovné příznaky onemocnění dásní, a proto je nepřehlížejte. Jestliže se u vás některý z těchto symptomů objeví, ihned byste si měli promluvit se svým zubařem nebo hygienistkou. Mohou vám poradit nejlepší způsob léčby, aby se potíže nezhoršovaly.
Pokud si zubař všimne, že máte přetrvávající nebo zhoršující se potíže s dásněmi, může vám doporučit krátkodobé používání ústní vody parodontax Extra 0,2%. Obsahuje antimikrobiální složku zvanou chlorhexidin, která ničí bakterie v zubním plaku. Pomáhá při péči o čistou ústní dutinu a dásně. V případě použití v počátcích zhoršujícího se problému může pomoci zabránit přechodu gingivitidy do nevratného druhého stadia onemocnění dásní, do parodontitidy.
Riziko onemocnění dásní také můžete snížit správnou péčí o ústní dutinu. Patří sem čištění zubů zubní pastou parodontax, čištění mezizubních prostorů dentální nití nebo mezizubním kartáčkem každý den a pravidelné kontroly u zubaře.