Location:

Ilustrace s nápisem "stádia" zobrazující různá stádia onemocnění dásní
Ilustrace s nápisem "stádia" zobrazující různá stádia onemocnění dásní

Stádia onemocnění dásní

Co znamenají zdravé dásně?

Zdravé dásně jsou pro silné zuby nezbytné. Jsou tvořeny měkkou tkání nazývanou sliznice a překrývají kosti, v nichž jsou zuby uloženy. Zuby pevně obepínají, aby nevznikal prostor pro množení bakterií v zubním plaku.

Zdravé dásně mají světle růžovou či korálově růžovou barvu, ačkoliv podle etnického původu mohou obsahovat další pigmenty.

Změny dásní, například jsou-li zarudlé či oteklé, pokud při čištění zubním kartáčkem nebo zubní nití krvácejí či začínají ustupovat, mohou být příznaky onemocnění dásní.

Hlavní příčinou onemocnění dásní je usazování bakteriálního plaku podél okraje dásní (v prostoru, kde dáseň přiléhá k zubu). Není-li povlak odstraňován pravidelným čištěním zubů a mezizubních prostorů, může vést k podráždění a gingivitidě, která je raným, ale vratným stadiem onemocnění dásní.

Není-li gingivitida léčena, může oslabit a uvolnit dásně od zubů, takže se vytvoří malé prostory neboli kapsy. V neléčeném stavu se tyto kapsy mezi dásněmi a zuby mohou časem prohlubovat a přejít do jedné z nejzávažnějších forem onemocnění dásní, parodontitidy, která je nevratná a může vést ke ztrátě zubů. 

 

Ilustrace zobrazující zdravé dásně