Location:

Vyplivnutá zubní pasta, ve které je vidět krev
Vyplivnutá zubní pasta, ve které je vidět krev

Symptomy

Co způsobuje ztrátu zubů?

Vypadávání zubů u dětí připomíná rituál přechodu od dětství k dospělosti. U dospělých jde však o zneklidňující a nevratnou skutečnost s dlouhodobými dopady na vzhled a pocit v ústech a dokonce i na sebedůvěru.

Ztráta zubů v dospělosti může mít řadu příčin. O zuby můžete přijít následkem nehody nebo nemoci, ale jednou z nejčastějších příčin ztráty zubů je závažné, nevratné onemocnění dásní, parodontitida.

Ilustrace zobrazující ztrátu zubu

Proč může onemocnění dásní vést ke ztrátě zubů

Zdravé dásně jsou pro zdraví zubů mimořádně důležité.

Každý zub je pevně uložen v lůžku v kosti. Je důležité, aby tato kost nebyla vystavena působení bakterií, protože by mohlo dojít k zánětu vedoucímu k poškození a potenciálně i ztrátě zubů. Dásně zajišťují ochrannou bariéru mezi touto kostí a bakteriálním plakem v ústech.

Cesta k onemocnění dásní začíná usazováním bakteriálního plaku, který může dásně podráždit. To může způsobit jejich zarudnutí a otok a dásně mohou také při čištění zubů a mezizubních prostorů krvácet. Jedná se o známky prvního stadia onemocnění dásní, gingivitidy. Není-li problém léčen, může vést k nevratnému druhému stadiu, parodontitidě, a nakonec ke ztrátě zubu.

Je to proto, že usazeniny bakteriálního plaku mohou způsobit ústup dásní od zubů a vznik malých prostorů, v nichž se může shromažďovat další plak a vznikat zánět. Není-li tento stav léčen, tento zánět může zasáhnout kost a tkáně dásní, které jsou součástí závěsného aparátu zubů. V případě poškození kostí a tkání dásní se zuby mohou uvolnit.

Proto je při prevenci ztráty zubů z důvodu parodontitidy nejdůležitější nenechat problém dojít tak daleko.

Základem jsou pravidelné kontroly u zubaře, protože na rozdíl od bolesti nebo citlivosti zubů nemusí onemocnění dásní vždycky bolet. Například si vůbec nemusíte všimnout, že ho máte, ale odborné vyšetření může odhalit první známky, takže můžete onemocnění dásní začít léčit dřív, než se zhorší.

To je zvláště důležité, pokud kouříte, protože kouření může symptomy onemocnění dásní zamaskovat.

Pokud si váš zubař všimne, že máte přetrvávající nebo zhoršující se potíže s dásněmi, může navrhnout, abyste krátkodobě používali ústní vodu parodontax Extra 0,2%. Obsahuje účinnou antimikrobiální složku zvanou chlorhexidin, která ničí bakterie a přispívá tak k odstranění zubního plaku. Pokud ji použijete dostatečně brzy, ještě než se gingivitida příliš rozvine, může pomoci zastavit cestu ke ztrátě zubů.