Location:

Vyplivnutá zubní pasta, ve které je vidět krev
Vyplivnutá zubní pasta, ve které je vidět krev

Symptomy

Co to znamená, když vám krvácejí dásně?

Plivání krve při čištění zubů není normální. Ve skutečnosti by mohlo být počátečním příznakem onemocnění dásní a první zastávkou na cestě ke ztrátě zubů.

Ať už uvidíte krev v umyvadle při příležitostném nebo každodenním čištění zubů, krvácení z dásní byste nikdy neměli přehlížet.

 

Ilustrace zobrazující krvácení dásní

Příčiny krvácení dásní

Krvácení dásní obvykle způsobuje plak, lepivý povlak tvořený bakteriemi, který se neustále usazuje na zubech, v jejich okolí i mezi nimi. Pokud není bakteriální plak odstraněn, může dráždit dásně, což vede k jejich zarudnutí, krvácení a zánětu.

Existuje však řada dalších možných příčin krvácení dásní. Patří k nim příliš časté nebo příliš silné čištění zubů, nesprávný způsob čištění zubů nebo mezizubních prostorů nebo i některé léky.

Jak zastavit krvácení dásní 

Bez ohledu na to, co považujete za příčinu krvácení svých dásní, je nejlepší si co nejdříve promluvit se svým zubařem. Vyšetří vaši ústní dutinu, zeptá se na symptomy a pak vám poradí nejlepší léčbu krvácení dásní.

Při krvácení dásní můžete také zvážit některé jednoduché kroky, jako je změna postupu péče o ústní dutinu, která může zabránit zhoršení potíží. Nejlepšího účinku dosáhnete, když budete tento postup provádět každý den, a nikoli jen občas, když při čištění zubů vyplivnete krev.

  1. Zuby si čistěte dvakrát denně alespoň dvě minuty zubní pastou, například zubní pastou parodontax pro každodenní použití. Při použití dvakrát denně je specializovaná zubní pasta parodontax pro každodenní použití při odstraňování hlavní příčiny krvácení dásní 4x účinnější než jiná zubní pasta*.
  2. Používejte ruční nebo elektrický zubní kartáček s malou hlavou a měkkými zaoblenými štětinkami a zvláštní pozornost věnujte okraji podél dásní.
  3. K odstranění plaku z obtížně dostupných prostorů mezi zuby používejte dentální nit nebo mezizubní kartáčky.
  4. Používejte ústní vodu, například parodontax Daily Gum Care Extra Fresh, která zajišťuje každodenní ochranu dásní.
  5. Pravidelně navštěvujte zubaře, protože si může všimnout problémů s dásněmi, ještě než se u vás objeví symptomy. Pokud se u vás objeví krvácení dásní, ihned to oznamte svému zubaři, aby vám stav pomohl léčit, ještě než se zhorší.

* Odstraňuje více zubního plaku po profesionálním čištění zubů a při čištění zubů 2x denně než jiná zubní pasta (pasta bez hydrogenuhličitanu sodného a 1100 ppm F ve formě fluoridu sodného). RH02434 Clinical Summary Report (kromě varianty parodontax Whitening)