Location:

Vyplivnutá zubní pasta, ve které je vidět krev
Vyplivnutá zubní pasta, ve které je vidět krev

Symptomy

Co způsobuje otok dásní?

Zatímco zdravé dásně jsou růžové a pevné, oteklé dásně jsou spíše červené a naběhlé. Často je to jeden z příznaků onemocnění dásní. Co nejdříve si tedy promluvte se svým zubařem, stav se totiž ještě může zhoršit.

Nejčastější příčinou oteklých dásní (také zvaných zanícené dásně) jsou bakterie v zubním plaku, které se neustále hromadí na zubech, v jejich okolí a mezi nimi. Objevují se, hlavně když vám v ústech dlouho zůstávají částečky jídla obsahující sacharidy (cukry a škroby).

Pokud bakterie v zubním plaku neodstraníte (obvykle kartáčkem), může to vést k otoku dásní kolem zubů. Tento zánět se může poté rozšířit do zubního lůžka, které drží zub, nebo dokonce vést k závažnějším problémům, jako je parodontitida.

Existují však i jiné příčiny oteklých dásní. Pokud máte jakékoli obavy, promluvte si se svým zubařem, protože odborník vám poskytne nejlepší rady týkající se správné péče o oteklé dásně.

Onemocnění dásní je pouze zřídkavě bolestivé, pokud tedy máte bolestivé dásně, pravděpodobně problém způsobilo něco jiného, např. příliš silné čištění nebo zubní absces. Pokud si děláte obavy, protože máte bolestivé dásně, vyhledejte profesionální pomoc u zubaře, který vám s léčbou bolestivých dásní pomůže. Pokud však máte oteklé dásně, může to být známkou gingivitidy.

Ilustrace zobrazující oteklé dásně

Co dělat, když máte oteklé dásně

Kromě rozhovoru se zubařem a pravidelných kontrol můžete udělat ještě několik dalších věcí, které odstraní bakterie v zubním plaku, a tím i pomohou léčit oteklé dásně.

  1. Zuby si čistěte zubní pastou parodontax Fluoride, která nahromaděný plak podél linie dásní (oblast, kde se setkává dáseň se zubem) odstraňuje 4x účinněji* než jiná zubní pasta, a pomáhá tak udržovat dásně zdravé a zuby silné.
  2. Používejte elektrický nebo ruční zubní kartáček s měkkými štětinkami a malou hlavicí, velkou pozornost věnujte prostoru, kde se dásně a zuby setkávají.
  3. Používejte zubní nit nebo mezizubní kartáčky, které můžou pomoci s odstraňováním bakterií v zubním plaku ze špatně dostupných míst jako např. mezi zuby.
  4. Používejte ústní vodu jako např. ústní vodu parodontax Daily Gum Care Extra Fresh, která je určená pro každodenní ochranu dásní.

Zavedení dobré a pravidelné ústní hygieny je nejlepším způsobem léčby oteklých dásní.

* Odstraňuje více zubního plaku po profesionálním čištění zubů a při čištění zubů 2x denně než jiná zubní pasta (pasta bez hydrogenuhličitanu sodného a 1100 ppm F ve formě fluoridu sodného). RH02434 Clinical Summary Report (kromě varianty parodontax Whitening)