Location:

Vyplivnutá pasta, ve které je vidět krev
Vyplivnutá zubní pasta, ve které je vidět krev

Symptomy

Vše, co potřebujete vědět o ustupování dásní

Výraz ústup dásní označuje stav, kdy dochází k ústupu dásní od zubů a k odhalování zubního krčku pod dásněmi. Prvním příznakem bývá zvýšená citlivost zubů, můžete si však také všimnout, že zub vypadá delší než obvykle nebo můžete cítit zářez na místě, kde se zub dotýká dásně (tato oblast se nazývá linie dásní).

I když je citlivost zubů běžný problém, neměli byste ho ignorovat, protože se může jednat o příznak onemocnění dásní.

 

Ilustrace zobrazující ustupující dásně

Co způsobuje ústup dásní?

Ústup dásní může být způsoben mnoha faktory, včetně věku, vyvíjení příliš velké síly při čištění zubů nebo nedostatečnou péčí o zdraví ústní dutiny. Nedostatečná péče o zdraví úst může vést ke gingivitidě, tedy zánětu dásní v důsledku přítomnosti bakteriálního plaku. Pokud není tento stav léčen, může nakonec dojít k ústupu dásní.

V případě, že příčina ústupu dásní není včas léčena a trvá, může ústup dásní vést k vážnějším problémům v ústní dutině. Dáseň se může začít vzdalovat od zubu a vytvářet kapsu kolem zubu, ve které se může usazovat ještě větší množství zubního plaku. Časem se tyto kapsy prohlubují, dásně dále ustupují a zuby se nakonec mohou uvolnit.

Jak zastavit ústup dásní

Nepříjemným faktem je, že ústup dásní je proces nevratný. Jakmile začnou dásně ustupovat, už nedorostou. To znamená, že klíčové je zaznamenat tento problém v raném stadiu dříve, než se rozvine do něčeho horšího.

Proto platí, že pokud si všimnete možného ústupu dásní, měli byste si ihned promluvit se zubním lékařem, který vám pomůže identifikovat příčiny ústupu dásní a poradí vám nejvhodnější léčbu.

Poraďte se se zubním lékařem i o běžné péči o ústní dutinu. Můžete tak ústupu dásní předejít nebo, pokud už k němu dochází, zabránit jeho zhoršení.

Pokud začnete používat vhodnou zubní pastu, například pastu parodontax pro každodenní použití, může to pomoci zastavit krvácení z dásní a předcházet mu. Při čištění zubů dvakrát denně 4x účinněji* než jiná zubní pasta odstraňuje usazeniny bakteriálního plaku podél okraje dásní (prostoru, kde dáseň přiléhá k zubu) a pomáhá tak udržovat zdravé dásně a silné zuby.

* Odstraňuje více zubního plaku po profesionálním čištění zubů a při čištění zubů 2x denně než jiná zubní pasta (pasta bez hydrogenuhličitanu sodného a 1100 ppm F ve formě fluoridu sodného). RH02434 Clinical Summary Report (kromě varianty parodontax Whitening)