JAK MŮŽETE ZABRÁNIT KRVÁCENÍ ZUBŮ PŘI JEJICH ČIŠTĚNÍ

Zdravé dásně nekrvácí, takže pokud při čištění zubů nebo mezizubních prostorů vyplivnete krev, není to normální. Mohlo by to být počátečním příznakem onemocnění dásní. Pokud se u vás objeví krvácení z dásní, určitě si promluvte se zubařem.

Existuje řada možných příčin krvácení dásní – nový či nesprávný způsob péče o ústní dutinu, příliš časté, příliš silné nebo nedostatečné čištění a někdy i užívání některých léků. Krvácení dásní je často způsobeno usazováním bakterií kolem zubů, na zubech a mezi nimi. Nejsou-li tyto bakterie odstraněny (obvykle čištěním kartáčkem), mohou dráždit dásně a způsobit jejich krvácení.

Zde je šest jednoduchých kroků, které můžete provádět při běžné každodenní péči o ústní dutinu, abyste snížili riziko krvácení z dásní.

1. Dvakrát dvě minuty

Čištění zubů pomáhá odstraňovat bakteriální plak a částečky potravy, které dráždí dásně a způsobují potíže, například gingivitidu, mají-li možnost se usazovat kolem zubů, na zubech a mezi nimi. Zuby si čistěte kartáčkem dvakrát denně, ideálně fluoridovou zubní pastou, jako je parodontax Fluoride.

2. Nevynechejte žádné místo

Kartáčkem vyčistěte opravdu každý kout v ústech včetně obtížně dostupných míst, kterými jsou například prostory mezi zuby. Postupujte metodicky a vyčistěte vnější a vnitřní plochy všech zubů (nahoře i dole) i žvýkací plošky. Na nejlepší způsob čištění zubů se také můžete zeptat zubaře.

3. Čistěte šetrně

Když jde o čištění zubů, silněji neznamená lépe. Příliš silné nebo příliš časté čištění, případně používání opotřebovaného zubního kartáčku může ve skutečnosti poškodit sklovinu. Takže zuby čistěte šetrně. Také se doporučuje měnit kartáček každé tři měsíce.

4. Dodržujte správný úhel

Provádějte kruhové pohyby a kartáček nakloňte směrem k dásni v úhlu 45 stupňů. Lépe tak vyčistíte okraje dásní (prostor, kde dáseň přiléhá k zubu). V případě vnitřních ploch předních zubů nakloňte kartáček svisle a jeho přední částí provádějte drobné kruhovité pohyby.

5. Nezapomeňte na okraje dásní

Na okrajích dásní se může usazovat škodlivý bakteriální plak. Na odstranění plaku dbejte zvláště v těchto místech a dále v mezerách mezi zuby. Společně s pravidelným používáním dentální nitě nebo mezizubních kartáčků tak můžete zamezit usazování plaku.

6. A nezapomeňte ani na jazyk

Dobrá hygiena ústní dutiny nezahrnuje jen zuby a dásně. Osvěžit dech a vyčistit ústa si také můžete odstraněním bakterií při šetrném čištěním jazyka.