Udržování čistých zubů a dásní odstraňováním bakterií plaku je nejlepší způsob ochrany před onemocněním dásní. Pouhým kartáčkem však může být obtížné dosáhnout do mezizubních prostor. Zubní nit je doporučený způsob, jak dosáhnout do mezizubních prostor, a může pomoci odstranit nepoddajné zbytky jídla a plak z linie dásní, kam obyčejný kartáček nedosáhne, což přispívá k vašemu zdravému úsměvu.

Přečtěte si více o čištění zubů zubní nití a objevte výhody jejího používání níže.

Přínosy používání zubní nitě – k čemu zubní nit slouží?

Zubní nit je tenká, měkká nit, která vám pomůže odstranit nahromaděný plak mezi zuby a podél linie dásní (v místě, kde se zub spojuje s dásní).

Mezizubní kartáčky jsou sice velmi účinné při udržování čistoty v těžko přístupných místech, ale někdy jsou mezery mezi zuby příliš malé na to, aby se tam kartáček vešel, a proto je zubní nit skvělou alternativou. Zubní nit je důležitá ze dvou hlavních důvodů:

 1. Pomáhá odstraňovat uvízlé částečky potravy. Zubní nit pomáhá odstraňovat kousky jídla, které uvíznou mezi zuby. Nejenže díky tomu budete mít hezčí úsměv, ale také ho budete mít zdravý. Zubní plak obsahuje bakterie, které se živí částečkami zbytků potravy a uvolňují kyseliny, které mohou časem způsobit erozi zubů a zubní kazy.
 2. Pomáhá odstraňovat zubní plak. Ten nejenže může přispívat ke vzniku zubního kazu, není-li pravidelně odstraňován, ale také může časem kalcifikovat v hrubou hmotu zvanou zubní kámen nebo latinsky „calculus“. Zubní kámen, pokud není odstraněn, nakonec může způsobit i onemocnění dásní. Špatnou zprávou je, že zatímco zubní plak lze odstranit doma (dvakrát denně kartáčkem a zubní nití), zubní kámen nikoli. Zubní kámen, který se na zubech vytvoří, může odstranit pouze zubař nebo dentální hygienista.
   

Jak používat zubní nit

Pro účinné čištění zubů zubní nití je zásadní používat správnou techniku. Níže naleznete náš jednoduchý návod, který vám napoví, jak zubní nit správně používat:

 1. Vždy postupujte šetrně – pokud budete používat zubní nit příliš agresivně, můžete si poškodit dásně.
 2. Utrhněte asi 45 cm zubní nitě a její konce omotejte kolem jednoho prstu každé ruky.
 3. Opatrně držte nit mezi palci a ukazováčky tak, aby délka napnuté nitě činila cca 2,5 cm.
 4. Jemným krouživým pohybem zaveďte nit mezi zuby.
 5. Když nit dosáhne linie dásní, zatočte ji směrem k zubu do tvaru písmene C.
 6. Přidržte nit na boční straně zubu a jemně jí pohybujte směrem nahoru od dásně. Stejně postupujte na protější straně mezizubního prostoru při boční straně druhého zubu. Zubní nit neodtrhávejte ani nepřeřezávejte.
 7. Nezapomeňte na zadní stranu posledního zubu.
 8. Dodržujte pravidelný rytmus a nevynechejte žádný zub.

Pokud si nejste jisti, jak zubní nit správně používat, požádejte svého stomatologa nebo hygienistu, aby vám ukázal vhodnou techniku.

Jak často byste měli zubní nit používat?

Zubní nit byste měli používat jednou denně k čištění mezizubních prostor. 

Měli byste používat zubní nit před, nebo po čištění zubů?

Pokud si kladete otázku, zda byste měli používat zubní nit před, či po čištění zubů, nejste sami.

Pokud je to možné, doporučujeme používat zubní nit před čištěním zubů. V konečném důsledku však nezáleží na tom, kdy zubní nit používáte, pokud to děláte správně. Nejdůležitější je, aby se zubní nit stala součástí vaší každodenní péče o ústní dutinu.

Proč mi při používání zubní nitě krvácejí dásně?

Pokud vám při čištění zubní nití krvácejí dásně nebo jsou citlivé, když s čištěním zubní nití začínáte, nemějte obavy. To je normální a během několika dní by to mělo ustat, protože vaše dásně začnou být zdravější.

Pokud po několika dnech při používání dentální nitě stále vidíte krev, může to být známkou toho, že trpíte onemocněním dásní. Pokud se krvácení dásní nezlepší, obraťte se na svého stomatologa. Ten může zkontrolovat stav vašich dásní a poradit další postup.

Proč mě po čištění zubní nití bolí dásně?

Když do své péče o ústní dutinu poprvé zařadíte používání dentální nitě, je normální, že dásně budou citlivé nebo bolestivé. Stejně jako v případě krvácení dásní by tato bolest měla během několika dní odeznít, jakmile se stav vašich dásní zlepší. Pokud citlivost přetrvává, poraďte se se svým stomatologem. Ten vás může pozorovat při používání zubní nitě a v případě potřeby upravit vaši techniku nebo ověřit, zda se u vás neobjevily příznaky onemocnění dásní.

Co když mi v používání zubní nitě brání dentální pomůcka?

Mnoho lidí používá dentální pomůcky (např. rovnátka nebo zubní náhrady), které mohou ztěžovat používání zubní nitě, ale to neznamená, že byste snad zubní nit nemohli nebo dokonce neměli používat. Pokud máte potíže se správným používáním zubní nitě, poraďte se se svým stomatologem nebo ortodontistou o tom, jaká technika používání zubní nitě je pro vás nejlepší.

Odstranit bakterie zubního plaku z prostoru hluboko mezi zuby vám může pomoci také ústní voda. Pokud je pro vás používání zubní nitě problém, vyzkoušejte fluoridovou ústní vodu, jako je parodontax Daily Gum Care, která bojuje 3x účinněji s bakteriemi zubního plaku než samotné čištění zubů kartáčkem – a cílí na bakterie tam, kde samotné čištění zubů kartáčkem nestačí.

Podstatné je, že každodenní používání zubní nitě je nedílnou součástí každé účinné péče o ústní dutinu. Stejně jako čištění zubů dvakrát denně fluoridovou zubní pastou, jako je např. zubní pasta parodontax Fluoride, je i zubní nit důležitým pomocníkem v boji proti onemocnění dásní.

O ONEMOCNĚNÍ DÁSNÍ

V níže uvedených článcích se dozvíte více o onemocnění dásní a o tom, jak mu předcházet.