Halitóza je lékařský termín pro chronický zápach z úst. I když se v přítomnosti ostatních můžete cítit trapně nebo rozpačitě, pokud trpíte halitózou, nejste v tom sami. Halitóza je velmi častým jevem. Studie ukazují, že zápachem z úst neboli halitózou někdy v životě trpěla polovina dospělých.i

Existuje mnoho důvodů, proč se lidé mohou potýkat se zápachem z úst – od toho, co jíme a pijeme, až po to, jak dobře se staráme o své zuby a dásně. Přestože je však zápach z úst běžným problémem, neměli bychom ho ignorovat. Pokud se u vás soustavně objevuje zápach z úst spolu s dalšími zdravotními problémy ústní dutiny, jako je krvácení dásní při čištění zubů, navštivte co nejdříve svého zubního lékaře. Zápach z úst i krvácení dásní mohou být časnými příznaky onemocnění dásní.

Níže se dozvíte více o souvislosti mezi krvácením dásní a zápachem z úst a o tom, jak tyto problémy můžete napravit.

Co způsobuje zápach z úst a krvácení dásní?

Všimli jste si při čištění zubů krvácení dásní a nepříjemného zápachu z úst, který nechce zmizet? Zápach z úst a krvácení dásní současně nejsou neobvyklé, protože oba tyto problémy mohou být způsobeny stejnou věcí – zubním plakem.

Nahromadění plaku (lepkavé vrstvy bakterií, která se tvoří na zubech) v ústech je jednou z příčin zápachu z úst. Tyto bakterie se živí rozkládáním zbytků jídla v ústech a mohou za sebou zanechávat nepříjemně páchnoucí toxiny, což má za následek zápach z úst.

Zubní plak je také hlavní příčinou onemocnění dásní. Pokud se bakterie plaku neodstraňují dvakrát denně čištěním zubů kartáčkem a zubní nití, mohou se postupně nahromadit, začít dásně dráždit a nakonec vést ke gingivitidě (počátečnímu stádiu onemocnění dásní). Takový zánět může způsobit zarudnutí, otok a krvácení dásní. Pokud se zánět dásní neléčí, může přejít v parodontitidu (pokročilé onemocnění dásní), která může vést k ustupujícím dásním a dokonce i ke ztrátě zubů.

Pokud trpíte krvácením dásní a zápachem z úst, domluvte si schůzku se svým zubním lékařem. Oba tyto stavy mohou být příznaky onemocnění dásní, proto je důležité, aby stomatolog zkontroloval stav vaší ústní dutiny.

Přestože je hromadění plaku jednou z nejčastějších příčin zápachu z úst, není jedinou. Přečtěte si více o dalších možných příčinách zápachu z úst.

Jak může pomoci parodontax

Při čištění zubů dvakrát denně je prokázáno, že parodontax Fluoride je 4x účinnější* při odstraňování nahromaděných bakterií, které jsou hlavní příčinou krvácení dásní.

parodontax je speciálně vyvinutý tak, aby pomáhal zastavit krvácení dásní – tím, že zlepšuje odstraňování plaku a přispívá tak ke zdravým dásním a silným zubům.

Seznamte se s celou řadou parodontax pro zdravější dásně.

i. Bad breath [Zápach z úst]. Mouth Healthy. https://www.mouthhealthy.org/en/az-topics/b/bad-breath. Navštíveno 24. 4. 2020. 

*V porovnání s běžnou zubní pastou při čištění zubů dvakrát denně. Neplatí pro variantu parodontax Whitening a parodontax Dásně + Dech & Citlivé zuby.

 

O ONEMOCNĚNÍ DÁSNÍ

V níže uvedených článcích se dozvíte více o onemocnění dásní a o tom, jak mu předcházet.